Današnji način življenja nas skoraj neprestano sili v sedeč položaj, kar pogosto vodi v neprijetne bolečine v križu. Povprečen dan mnogih ljudi izgleda tako: najprej vožnja z avtomobilom do službe, nato sedenje za pisarniško mizo, sedenje med sestanki, obrok za mizo in zvečer sprostitev pred televizijo. Čeprav se morda zdi ta opis nekoliko pretiran, dejstvo ostaja, da nas sodobne naprave na primer pametni telefoni, računalniki in televizorji, spodbujajo k dolgotrajnemu sedenju. Naše telo pa je bilo skozi evolucijo ustvarjeno za gibanje, saj imamo dolge, ravne noge, ki so prilagojene hoji, ne pa večurnemu nepremičnemu sedenju.
Pomanjkanje gibanja in posledice za hrbtenico
Mišice hrbta in medvretenčne ploščice so narejene za gibanje, zato predolgo sedenje ali ležanje v enem položaju vodi v bolečine v hrbtu. Hitri tempo življenja pogosto pomeni, da nam zmanjka časa za redno telesno dejavnost, kar dodatno prispeva k bolečinam v križu. Poleg pomanjkanja gibanja so pogoste tudi poškodbe zaradi nepravilnega dvigovanja težkih bremen, kar lahko močno obremeni hrbtenico. Na bolečine v predelu križa in vratu vplivajo tudi naše vsakdanje navade ter prisiljeni položaji med delom. Vse to postopoma vodi do kroničnih težav s hrbtom, ki lahko močno poslabšajo kakovost življenja.
Delo z računalnikom in vpliv na bolečine v križu
Delo pred računalnikom je danes eden najpogostejših vzrokov za bolečine v križu, saj veliko zaposlenih večino delovnega časa preživi sede za zaslonom. Ta težava pa ni omejena zgolj na odrasle – med mlajšo generacijo se pogostost težav povečuje zaradi dolgotrajnega igranja računalniških iger in pogoste uporabe družbenih omrežij. V zadnjih letih so se tem tveganjem pridružile še mobilne naprave, predvsem pametni telefoni in tablice, ki nas silijo v neprijetne položaje telesa. Ko se sklanjamo k zaslonu, sedimo sključeno in nenehno tipkamo, s tem povečujemo obremenitev hrbtenice in povzročamo bolečine v križu.
Za preprečevanje teh težav je ključno, da redno poskrbimo za pravilno držo pri sedenju, pravilno postavitev zaslona in pogoste kratke odmore za gibanje, s katerimi razbremenimo hrbet. Pri uporabi telefona je priporočljivo, da ga dvignemo na višino oči, s čimer se izognemo sklanjanju glave naprej in zmanjšamo obremenitev na vratno ter ramensko območje hrbtenice.