Kaj so hemoroidi ali zlata žila?

Hemoroidi, znani tudi kot zlata žila, so naravni del človeškega telesa. Zlata žila so žilne blazinice, ki v normalnih razmerah pomagajo pri izločanju blata. Čeprav jih ima vsakdo, ne povzročajo vsem težav. Težave se pojavijo, ko se zlata žila poveča, kar je dokaj pogosta zdravstvena težava. Pri zdravljenju je pomembno razumeti, da hemoroidov ni mogoče popolnoma odstraniti. Z različnimi terapevtskimi metodami jih lahko zmanjšamo in tako preprečimo nadaljnje težave. Glede na lego jih delimo na notranje, ki se nahajajo v analnem kanalu, in zunanje, ki se pojavijo na zunanjem, kožnem delu okoli zadnjika.

 

Zlata žila

Značilnosti zunanjih hemoroidov

Zunanja zlata žila je pogosto zdravstveno stanje, katerega vzrok ni popolnoma znan. Njihov nastanek je najverjetneje posledica kombinacije dejavnikov, kot so dednost, stres, življenjski slog, prehranske navade in težave z rednim odvajanjem blata. Zunanji hemoroidi se pojavijo nenadoma kot boleča oteklina, ki je lahko velika nekaj centimetrov v premeru. Oteklina je čvrsta, napeta in občutljiva na dotik, zaradi česar je sedenje lahko zelo neprijetno. Včasih so hemoroidi napolnjeni s krvjo, kar se kaže kot vijoličasto obarvanje, ki ga lahko opazite tudi sami s pomočjo ogledala.

Trombozirani zunanji hemoroidi

Ko se zunanja zlata žila napolni s krvjo in nastanejo krvni strdki, govorimo o tromboziranih hemoroidih. Takšni hemoroidi so še posebej boleči. Včasih se lahko strdek spontano izprazni, pri čemer pride do krvavitve, ki je lahko precej obilna. Poleg tekoče krvi se lahko pojavijo tudi krvni strdki, kar je za bolnika pogosto zaskrbljujoče.

Zdravljenje zunanjih hemoroidov

Pri zdravljenju zunanjih hemoroidov se priporoča uporaba zdravil v obliki tablet, kot je Detralex (mikronizirana prečiščena flavonoidna frakcija), ki krepi stene hemoroidalnih žil in stabilizira ožilje. Zdravilo je na voljo brez recepta v lekarni. Jemati ga je treba po predpisani shemi za akutni hemoroidalni sindrom, ki je navedena v navodilih. Poleg tega se svetuje uporaba protihemoroidnih mazil ali svečk, ki jih bolnik lahko kupi v lekarni ali jih predpiše osebni zdravnik.

Nega zunanjih hemoroidov

Za lajšanje težav z zunanjimi hemoroidi je pomembna ustrezna nega. Svetuje se večkratno hlajenje prizadetega mesta z obkladki, kot so ledene kocke, zavite v brisačo ali gazo, ali s hladilnimi blazinicami. Pomaga tudi umivanje s hladno vodo, vendar je pomembno, da tuša ali vode pod pritiskom ne usmerjate neposredno na oteklino, saj lahko to povzroči dodatno draženje. Po vsakem umivanju se priporoča nanos protihemoroidnega ali naravnega mazila, ki ga bolnik nežno vtira na prizadeto mesto.

Če se razvije tromboziran zunanji hemoroid, je potreben čimprejšnji obisk zdravnika. V takšnih primerih zdravnik opravi manjši kirurški poseg pod lokalno anestezijo. Postopek vključuje rez in odstranitev krvnih strdkov, kar hitro olajša bolečine in zmanjša oteklino. Po tem, ko oteklina zunanjega hemoroida izgine, lahko ostane kožna guba, ki je posledica raztegnjene kože. Takšna odvečna koža lahko povzroča težave pri ohranjanju higiene ali draži okolico, zato je pomembno, da se ji posveti dovolj pozornosti pri negi.

Kaj so notranji hemoroidi?

Notranji hemoroidi ali notranja zlata žila so skupek žilnih blazinic v analnem kanalu. Čeprav se lahko povečajo, to še ne pomeni, da bodo povzročali težave. Najpogostejši znak notranjih hemoroidov je krvavitev, ki se običajno opazi kot sled krvi na toaletnem papirju ali na površini blata. Poleg tega se lahko pojavi občutek polnosti, nepopolnega izpraznjenja ali prisotnosti ovire v črevesju. Notranji hemoroidi večinoma ne povzročajo bolečin.

Prolabirani hemoroidi

Če se notranji hemoroidi močno povečajo, se lahko začnejo povešati proti zadnjiku ali celo izstopijo iz analne odprtine. Takrat govorimo o prolabiranih hemoroidih. V začetni fazi jih je še mogoče s prstom potisniti nazaj v črevo (to imenujemo reponibilni hemoroidi), medtem ko pri močno povečanih (nereponibilnih) to ni več mogoče. Zdravljenje notranjih hemoroidov lahko začnete sami doma z uporabo protihemoroidnih svečk ali mazil. Pomembno je, da jih ne uporabljate dlje kot 14 dni. Hkrati se svetuje jemanje zdravil za krepitev ožilja, kot je Detralex. Če simptomi vztrajajo ali se pogosto ponavljajo, je nujen obisk zdravnika, ki bo predlagal ustrezno nadaljnje zdravljenje.

© artcomexpo.com